Başlangıç > Yazılar > Sitte-i Sevir ve dolunay günleri

Sitte-i Sevir ve dolunay günleri

dolunay bahar ebrariBugünden itibaren 3 gün dolunay 6 gün de sitte-i sevir günleri başlıyor. Sitte-i Sevir “boğanın altısı” demek. Güneşin boğa burcuna girmesiyle (21-26 Nisan) yaşanan hissedilir sıcaklık düşüşü, rüzgar ve çok değişken havadan dolayı “sitte-i sevir, her saati bir devir” demiş Anadolu. “Sitte-i sevir, kapıyı çevir” diyerek uyarmış, “sitte-i sevir, kütüğü devir” (ısınmak için odun değil büyük kütük hazırla) diyerek nasihatte bulunmuş. “Kork abrulun beşinden, öküzü ayırır eşinden; korkma zemherinin kışından” deyimindeki “april beşi” olarak bilinen günler de Nisan’ın 5’i değil içinde bulunduğumuz bu beş gündür. Elbette bunlar, aynen cemreler gibi kesin, ‘bilimsel’ verilere dayanmamakla birlikte binlerce yıllık gözlem ve tecrübelere dayanılarak bugünlere gelmiş (ve bugün yok sayılan) bir kültür. Ki bugünlerde hepimiz sitte-i sevir’i hissedebiliriz.
Güneş’in sitte-i sevir’inden dolayı havanın bir anı ötekini tutmaz, dolunaydan dolayı da su ve kan yerinde duramaz. Yani hem güneşten hem de aydan dolayı bugünlerde de tedbirli olmakta fayda var.

Dolunay günlerinin gel-git’leri büyük ve etkilidir. Gelgit okyanuslara, denizlere özel bir durum değil elbette. Yeryüzündeki, topraktaki, topraktan olma tüm can’lardaki su ve kan başta olmak üzere tüm sıvılarda gelgit yaşanır. Dolunayda şiddet ve şehvete meyyalin sebebi yeryüzü su ve sıvılarındaki gelgit gibi insan vücudundaki kan ve su gelgitleridir. Topraktaki sebze-meyvede de, hayvanlarda da, insanlarda da yaşanır gelgit. Mesela bugünler, bu dolunay etkisindeki günler ekim-dikim ve sulama için uygun, elverişli günlerdir. Doğal tarımla uğraşanlar bilirler. Bu sadece sebze meyve için değil aynı zamanda insanlar için de geçerli… Yine gelgitlerden dolayı sebze meyveleri –özellikle sulu olanları- toplamak için uygun günler değillerdir bugünler. 3 gün sonra toplanan sebze ve meyveler çok daha lezzetli ve sulu olur. Toprağın emici gücü hakim bugünlerde. Bu yüzden topraktan yaratılmış, var olmuş olan bizler için de önemli. Kaplıca suları, besleyici maddeler, saç boyaları, kınalar, kremler, maskeler vs çok daha çabuk ve etkili bir şekilde vücudumuz tarafından emilir ve sonuç verir bu üç gün içerisinde.

İnsan barışla, barış doğayla yaşar. Hıdırellez’de görüşmek üzere..

Reklamlar
Kategoriler:Yazılar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: