Başlangıç > Yazılar > Tehcir soykırımdır

Tehcir soykırımdır

Mustafa İslamoğlu; “Soykırım yaptığınız bir kitleyi tehcire tabi tutamazsınız. Soykırım demek haksızlıktır. Soyunu kırıyorsanız kimi tehcir ediyorsunuz, hangi nüfusu sürüyorsunuz?” ve “Osmanlı kimseyi sömürmedi” gibi bir tanıdık yorumda ve iddiada bulunmuş. Bunları ifade ederken de Ermenistan’ın ve Diaspora’nın Türkiye’den çok Ermenilere zarar verdiğini savunmuş -ki bu hususta ben de öyle düşünüyorum- ancak bu yukarıdaki inkarcı söylemlerinin de aynı şekilde Diaspora’ya yarar, Türkiye’ye, halklarına ve Ermenilere zarar verdiğinin farkına varamamış.

Bu yorum ve iddia üzerine çok şey söylenir, tartışılır, ki senelerdir tartışılıyor. Tarihe ve tarihçilere gitmeye gerek yok. Osmanlının fetihçi olduğunu, fetihlerini ve Ermeni tehcirini inkar edeni duymadım bugüne kadar. Dolayısıyla uzmanlaşmaya gerek olmadan Osmanlı’nın sömürücü bir güç olduğu ve Ermeni soykırımının da bir gerçek olduğu ispat edilebilir. Birincisi, fetihçi olan sömürücüdür, fetihçilik sömürücülüktür. İkincisi tehcir soykırımdır. Soykırım soy kurutma değildir. Soykırıma uğramış toplulukların soyu tükenmez, böyle bir soykırım tanımı ve anlayışı yok. Soykırıma uğramışlar demek o toplumun ya da kitlenin tek bir ferdi dahi kalmayacak şekilde soylarını kurutmuşlar demek değildir. Soykırıma uğramış topluluklar vardır, soyları tükenmemiştir, kurumamıştır, kırıma uğramıştır. “Madem hala yaşayan Ermeniler var, madem sürülen Ermeniler var demekki soykırım yok” demek hüsnü zanla cehalet olarak görülür.

“Grup üyelerini öldürmek, grup üyelerine ciddi fiziki veya zihinsel zarar vermek, grup üyelerini bilerek tamamen ya da kısmen fiziksel yok oluşa götürecek yaşam şartlarına tabi tutmak gibi davranışlar soykırımdır.” şeklinde bir genel tanım var. Yine TC’nin bağlı olduğu BM sözleşmesine göre; belirli bir insan topluluğunun; milliyeti, ırkı, etnik kökeni veya dini dolayısıyla tümünün ya da bir bölümünün yok edilmesi niyetiyle yapılan davranışlar soykırım olarak nitelendirilir.

“Bir canlının çoğalmasını engellemek istiyorsan onun dallarını kırarsın. Eğer onun büyümesini durdurmak istersen onun gövdesini kesersin. Ve fakat onu tümüyle yok etmek istersen, köklerini kurutursun.” Güven Eken

Laf cambazlığına, gerek yok, tehcir en güçlü soykırım delilidir. Ermeniler Anadolu’nun yerlileri ve asli unsurlarıdır. Devletini milletini seven de, halkları ve inançları seven de, vatanseverler de yurtseverler de, dindarlar da dinsizler de çekinmeden korkmadan Ermeni soykırımını kabul etmeli, yüzleşmelidir. Ermeni soykırımı tanınmalı ve gereği neyse yapılmalıdır.

Toplumlar ağaçlar gibi anayurtlarına, topraklarına kök salarlar. Ağaçlar gibi hayvanların, toplumların, kültürlerin de kökü vardır. Velevki toplu katliamlar olmamış olsun, velevki toplu infazlar, idamlar, tecavüzler, gasplar, fetvalar dahi olmamış olsun, velevki devletin tüm bu yaptıklarının sebebi, tetikleyicisi de Ermeni örgütlerin yaptığı katliamlar olsun; bir toplumu anayurdundan, toprağından sürmek (ki o sürgün nasıl kıran, tüketen bir acı sürgün olduğunu ‘benim de Ermeni arkadaşlarım var’ diyenler bilemez) o toplumu yok etmektir, kökünden koparıp atmaktır, soykırımdır, insanlığa ve doğaya karşı işlenmiş bir büyük suçtur. Ağacı kesip “ağaç duruyor bak yok etmedik” demekle “Ermeniler varlar işte, zaten sürülmüşler yok edilmemişler” demek aynı şeydir.

Toprak köktür, anayurt köktür, anadil köktür, kültür köktür, köy köktür. Köklerden koparmak insana, topluma, doğaya ve yaşama karşı işlenebilecek en yok edici saldırı ve en büyük suçtur, soykırımdır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: