Başlangıç > Yazılar > Kürtler (IŞ)İD’ye Neden Katılıyor?

Kürtler (IŞ)İD’ye Neden Katılıyor?

Yurt gazetesinin “Kürtler (IŞ)İD’ye Neden Katılıyor?” sorusuna verdiğim cevap:

(IŞ)İD’e katılım yapmanın onlarca sebebi olduğu gibi Kürtlere özgü olan sebepleri ve faktörleri de onlarca makul ve doğru nedene dayandırmak mümkün. Hayata, insana, topluma dair olan tüm faktörler bu sorunun cevabında da göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak burada paylaştığımız altı etken en önemli gördüğümüz esas etkenlerdir.

  • Kürtlerin büyük çoğunluğunun Şafii –Eşari olması. Meşhur Sünni mezhepler olarak bilinen 4 mezhepten biri olan Şafiilik Ehli Hadis’tendir. Yani ‘Ehli rey’ olarak bilinen yorum, görüş anlayışına karşıdır, İslami teorik ve pratik için yorumlara, kişisel görüşlere kapalıdır ve sünnetle, hadislerle, sahabe örneklikleriyle yetinilmesi gerektiğini savunur. Selefiler de ehli hadistir. Sünni mezhepler içerisinde Selefilikle en uyuşmaz mezhep Hanefi-Maturidir. Şafii gelenek ise hem Ehli Hadis olmasıyla Selefilikle ortaklaşır hem de Hanbelilikten sonra Selefiliğe en yakın mezheptir. Dolayısıyla Selefileşme Şafii gelenek ve kültür etkisi altındaki coğrafyalarda, toplumlarda daha kolaydır.
  • Kürtlerden (IŞ)İD’e katılım dediğimizde aklımıza ilk önce Kuzey Kürdistan yani Türkiye Kürtleri gelmemeli. Türkiye Kürtleri içinden de katılım ciddi sayıda olmakla birlikte (IŞ)İD içerisindeki Kürtlerin çoğunu Halepçe ve Musul başta olmak üzere Güney Kürdistan yani Irak Kürtleri oluşturmaktadır. Özellikle Irak sahasında Kürdistan’a yönelik (IŞ)İD saldırılarının bir çoğu (IŞ)İD’nin Kürt komutanları komutasında gerçekleştiriliyor.
  • (IŞ)İD’den önce Bosna, Çeçenistan, Keşmir ve Afganistan gibi ‘cihat’ bölgelerinde de Kürt cihatçılar azımsanmayacak sayıdaydı. Ancak özellikle Irak işgalinden sonra zaten örgütlü olan Ensarul İslam gibi Kürt cihatçı örgütlerin çoğu Irak el Kaide’sine yani günümüz adıyla (IŞ)İD’e katıldı.  Aklımıza hemen (IŞ)İD’de özellikle Irak sahasındaki (IŞ)İD’de güçlü bir Saddam Baas kadrolarının varlığı bilindiği halde, Saddam’ın da Halepçe’ye yönelik katliamları ortadayken nasıl olur da Halepçe’nin Kürt gençleri (IŞ)İD’e katılıyor şeklinde bir soru gelebilir. Ancak Halepçe merkezli Ensarul İslam örgütü zaten Kürt kimliğinden çok Sünni kimliğiyle kendini var etti ve Irak işgalinden önce Güney Kürdistan’daki YNK başta olmak üzere Kürt güçlerine yönelik askeri-siyasi faaliyetlerini Sünnilik üzerinden ortaklaştığı Saddam’la birlikte yürütüyordu. El Kaide’nin Irak ilişkilerinde, Saddam’la olan ilişkilerinde Ensarul İslam önemli bir rol oynadı.
  • Kürt siyasi örgütlenmelerinin bölgede en etkili ve güçlü olanları seküler siyaset benimsemektedir. Bu da ister istemez dini tarihsel arka planı güçlü olan coğrafyanın dindar kesimlerini alternatif olma adına karşıt, uç ve dinci yapılara sürükleyebilmiştir. Örneğin Türkiye’de Hizbullah, Irak’ta Ensarul İslam devlet politikalarıyla örtüşür bir şekilde bu boşluklardan beslenmiştir. İran Kürt bölgesi yani Doğu Kürdistan ve Suriye Kürt bölgesi yani Batı Kürdistan/Rojava ‘da Türkiye Hizbullah’ı ve Irak Ensarul İslam’ı gibi dinci yapılar oluşmamıştır, oluşmaya siyasi ve sosyal zemin bulamamıştır. Yine İran ve Suriye Kürtlerinden cihatçı örgütlere ve (IŞ)İD’e katılım da Türkiye ve Irak Kürtlerine kıyasla oldukça azdır.
  • En bereketli topraklar olarak bilinen coğrafyada yaşayan Kürtlerin en yoksul, en yoksun halklardan biri olması da önemli bir faktördür. Yoksul ve hayattan umudunu kesen, en temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, dışlanmışlık hisseden gençler yaşamlarını anlamlandırma adına kendilerini şiddetle var etmeyi, kabul ettirmeyi tercih edebiliyorlar.
  • Ortadoğu’nun modern müdahalelerle beslenen tarihsel derin krizleri Araplar’dan sonra en çok Kürtleri etkilemiştir. Bu hem yurtlarının İran, Irak, Suriye ve Türkiye gibi Ortadoğu’yu şekillendiren ve krizlerinden doğrudan etkilenen devletlerin hakimiyetlerine bölünmüş olmalarından hem de Kürtlerin tarih boyunca savaşla ve şiddetle yoğrulan Mezopotamya coğrafyasında yaşamalarından kaynaklıdır, ki Ortadoğu krizi aynı zamanda Mezopotamya ve insanlık tarihi krizidir.

Not: Yurt gazetesinde biraz daha kısaltılmış haliyle yayımlanmıştır; http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/kurtler-iside-neden-katiliyor-h73704.html

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: