Başlangıç > Yazılar > Rojava ardından

Rojava ardından

İki haftadır gecesi gündüzü, yaşamı ve savaşıyla ‘başka bir dünya’yı yaşattı Rojava. Kamışlı, Derbesiye, Amude, Serekaniye ve Kobani’den sonra tarafgirlikten ve duygulardan arınmış bir aktarım çok zor.
Bir ön paylaşım olarak;
Görkemli bir insanlık direnişinin, daha görkemli bir insalık dirilişiyle buluştuğu yer Rojava. Özgürlük, sevgi, barış ve hakikat yine kanla, terle, gözyaşıyla yoğruluyor.
İnsan makinaya, kadın iktidara, toplum yalnızlığa, doğa talana, inanç zulme, fetihçiliğe, inkara karşı direniyor.

İnsanlığa ilk analığı yapmış Mezopotamya’nın, Dicle ve Fırat’ın büyük bölümü bugün IŞİD denilen karanlık ve kötülüğün hakimiyeti altındaysa bu Kürtlerin, Arapların, Müslümanların, Ortadoğu’nun değil bir bütün insanlığın sorunudur. Mezopotamya ne kadar kirle, kanla, kötülükle doluysa (tarih boyunca olduğu gibi) aslında hepimiz o kadar kire, kana, kötülüğe saplanmışız demektir. Temizlenmek isteyenler için Rojava, görkemli direnişiyle ve daha da önemlisi hakikatli dirilişiyle ve inşasıyla eşsiz bir örnek.

IŞİD ‘çete’ mi?

‘Çete’ insanları korkutarak, suç işleyerek, yasal olmayan yollarla çıkar elde etmek için bir araya gelmiş, ‘örgüt’ denecek kadar organize, kurum ve büyük olmayan gruplara denir. Hangi politik perspektifle veya propagandayla gerekçelendirirsek gerekçelendirelim IŞİD elbette çete değildir. IŞİD’le mücadelede eksik kalınmasındaki bir etken de bu indirgemeci, küçümseyici yaklaşımlardır. Düşman, olduğu gibi tanınmaz ve tanıtılmazsa hakkyla askeri, siyasi ve toplumsal mücadele verilemez. IŞİD dünya tarafından tanınmasa bile devlet denilebilecek bir yapıdır. Devlette aranan şartlar şuanki adı İslam Devleti (İD) olan yapıda mevcuttur. Irak ve Suriye’nin Sünni bölgelerinin büyük bölümünü ele geçirmiş ve birleştirmiş, Irak-Suriye sınırını kaldırmıştır. Hakimiyet altında tuttuğu bu büyük Mezopotamya coğrafyasında  yüz binlerce aile ‘normal yaşam’ını sürdürmektedir. Ve bu toplumsal tabanın büyük bölümü IŞİD’den -farklı farklı gerekçelerle- memnundur. Tarihsel, toplumsal ve dini dayanağı oldukça sağlamdır. Belli anlaşmalarla destek sunan aşiret güçlerinin savaşçılarına, Irak Baas’ı silahlı birimlerine de çatı olsa bile IŞİD mensuplarının büyük bölümü için IŞİD ve verdiği savaş bir davadır ve büyük çoğunluğu bu ‘dava’ için ölümü göze almışlardır. Uyuşturucu ya da benzer bir şey de kullanmıyorlar. Aslında haklarında konuşulanların, paylaşılanların yarısı asılsız ya da çarpıtma diyebiliriz. Kısacası IŞİD bir vakıadır, tanınmalıdır. Uluslar arası koalisyon IŞİD’i yok etmeyecek sınırlayacaktır. Sadece askeri yöntemlerle de yok edilebilecek bir vakıa değildir. Aralarında ABD ve İngiltere’nin de olduğu bir çok devlet ordusuyla ve örgütle savaşarak bugünlere daha da güçlenerek gelmiş, iki ülkeyi bölmüş ve sonra birleştirmiş  bir güçtür. Ki şuan da bu güce tam anlamıyla ‘devlet’ denilebilir.

Son -ve Rojava izlenimlerinden bağımsız- olarak; IŞİD’le hesaplaşmanın, mücadelenin elbette farklı yolları, alanları var ve bunlar biliniyor, konuşuluyor, uygulanıyor. Ancak en önemlisi hala gözardı edilmeye devam ediliyor. IŞİD İslam içinden çıkmış, yeni bir yorum ve uygulama getirmiş marjinal bir grup değil. IŞİD, tarih boyunca ve günümüzde de islam dünyasında egemen olan, İslam tarihinde, tüm Sünni kaynaklarda ve mezheplerde kapı gibi dayanakları, delilleri olan ‘karşı din’in gerçek dindarlarıdır. Öyleki gerçekten Sünni olan birinin IŞİD’in kötülüğünü, zorbalığını, işgalini, cinayetlerini eleştirmesi çelişkilerden ibaret olacaktır. Zaten İslam dünyası bu zihniyetle, fetihçilikle ‘İslam dünyası’ olmuştur. Müslümanların sessizliğinin önemli sebeplerinden biri de bu. Müslümanlar başta olmak üzere bu tarihle, bu gelenekle, bu dinle hesaplaşılmadan IŞİD’ler varolmaya devam edecek.

Muhammed Cihad Ebrari

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: