Başlangıç > Yazılar > Neden oruç tutulur?

Neden oruç tutulur?

– Yememek, içmemek, cinsellikten uzak durmak orucun asgari gerekleridir. Oruç olabildiğince bedenden, her tür hazdan kısmak, kendini tutabilmektir. Buna zorunlu olmayan konuşmalar bile dahildir.

– İnsan evren gibi doğa gibi beden ve ruhuyla bir ‘can’dır. İnsan, toplum, doğa, yaşam ancak madde ve mana bütünlüğüyle anlamlandırılabilir. Bireysel ve toplumsal yönüyle bir bütün olarak yaşanılması gereken oruç yaşamın görünür maddi-bedeni yüzü karşısında gözardı edilen ruhu, canı, manayı gündeme getirir.

– Dürtü, arzu ve hazlarının ‘efendisi’ olamayan hayatı boyunca dürtülerinin, arzularının, hazlarının dayattığı onlarca putu efendi bilir, kulu-kölesi olur. Oruç kendini bilme, özüne hakim olma, irade talimidir.

– Her tür hazla bedeni doyumsuzca ve sınırsızca beslemek şüphesiz ruhu, manayı, anlamı zayıflatır. İnsanı metalaştırır. Ruhu, iradeyi, manayı, yaşamı güçlendirmek için bedenden kısmak, sınırlamak şarttır. Zira yaşam felsefesinin temelinde ihtiyaçları sınırlamak ve ‘tüketici’ olmamak vardır.

– Oruç tutan sıhhat bulur. (beden ve ruh sağlığı için birebirdir)

– ‘Tok açın halinden anlamaz’ denir, doğru bir sözdür. Ne kadar empati yaparsak yapalım mahrumiyeti, mahrumları, yoksulları, yoksunları, açlığı, susuzluğu, kuraklığı, kıtlığı tam olarak anlayamayız. Tam olarak anlayamadığımız şeyler için de esaslı bir mücadele yürütemeyiz.

– Hayatımıza hakim kılamasak da en azından bir süre bir hırka bir lokma yaşayabilmeyi başarmalı, dervişane bir direnci gösterebilmeliyiz.

– Oruç ayı hayatın tümünde örnek alınması, uygulanması amacıyla bireysel ve toplumsal talimlerin pratize edildiği bir tatbikat süresidir. Köleliğin, kula kulluğun içerdeki ve dışardaki zincirlerinin kırılmasını amaçlar.

– Oruç ayında tüketim en azından yarıya indirilmeli, en az bireysel inşa kadar toplumda dayanışmanın inşası için seferber olunmalıdır. Bu ayda her zamankinden daha çok mazlumlarla, yoksullarla, mahrumlarla omuz omuza olunmalı, ezilenlerin mücadelesi şaha kaldırılmalıdır.

– Yardımlaşma, paylaşma, kaynaşma, kucaklaşma, dayanışma, sorgulama, anlama, anlamlandırma için eşsiz bir projedir.

– Elbette örnek gösterilebilir oruç tutan bir toplum yok günümüzde. İslam dünyasının oruçla bir alakasını kurmak zor. Oruç tutuluyor olsaydı ya da hacc eda ediliyor olsaydı yeryüzü cennet olurdu.

– Oruç tutmak kendini tutmaktan başlar, kapı komşusundan yan mahalleye, yoksullardan göçmenlere, Madımak’tan Roboski’ye, Kürdistan’dan Türkistan’a, Filistin’den Rojava’ya, ağaçlardan derelere kadar gider.

– Ramazan ezilenlerin, mahrumların, yoksunların, insanlığın, doğanın bayramı olamıyorsa İslam alemine ‘iyi eğlenceler’ diyebiliriz. Oruç tutmuyoruz, tutamıyoruz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: