Başlangıç > Yazılar > Polise direnmek dinen caiz değil mi?

Polise direnmek dinen caiz değil mi?

– Evrensel insan hakları ve islamın tüm yorumlarına, mezheplerine göre şiddete başvurmadığı halde şiddete, fiili saldırıya maruz kalanların maruz kaldıkları şiddet derecesine göre eşit şekilde karşılık verme hakları, kısas hakları vardır. Hatta bu saldırganlık bireye ya da bir harekete-gruba yönelik değil de halka-kitleye yönelikse bu hak olmaktan çıkar görev olur, farz olur. Bu evrensel insani ve islami olarak tartışmasız nefsi müdafaa denilen öz savunmadır.

– İktidarın diline doladığı ‘büyük oyun’, ‘uluslararası komplo’, ‘faiz lobisi’, ‘kin ve nefret odakları’ ‘halkı birbirine kırdırmak isteyen güçler’ ‘ölümlerden medet umanlar’, ‘provakasyon’, ‘kışkırtma’ vd hepsinin gerçekliği vardır ama bu oyunun oyuncuları halk ve direnenler içinde değil iktidarın, devletin kendi içindedir. RTE’nin bugünkü ifadeleri ‘asmayalım da besleyelim mi’ karanlığından daha karanlıktır.

– ‘Büyük oyun’u bozmak için hükümet derhal şiddet ve ötekileştirme dilini terketmeli, polisleri Okmeydanı gibi sicillerinin daha bozuk olduğu yerler başta olmak üzere insanlık suçu işledikleri yerlerden çekmeli, şiddete başvurulmayan gösteri-yürüyüşlerde polisle halkı karşı karşıya getirmemelidir. İktidar bunu yapmıyorsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşanan ve yaşanacak tüm olumsuzlukların en büyük sorumlusudur.

– Gezi dahil olmak üzere Gezi’den bugüne kadarki sistem ve iktidar karşıtı hemen hemen tüm gösteriler (yüz kişilik olanından yüzbinlerce kişi olanına kadar) polis müdahele etmediği takdirde en ufak olay yaşanmadan, gösteri-yürüyüş, basın açıklamaları gibi demokratik çerçeveler içerisinde gerçekleştirilmiştir, gerçekleştirilmektedir. Gezi bunun en açık örneğidir. İlk günlerde olayların büyümesini tetikleyen en önemli etkenin polisin gereksiz ve aşırı şiddeti olduğunu hükümet çevreleri bile ifade etmiştir. Bu ifadelerin kendisi bile polise yani iktidara karşı direnişin insani ve islami meşruiyetini açıkça göstermektedir.

– Madem ‘büyük oyun’, ‘uluslararası komplo’, ‘dış güçlerin darbe planları’ vardı Gezi’de. Daha ilk günlerden ‘Gezi Parkı’yla ilgili kararımızı verdik ve uygulayacağız, hadi ellerinden geleni yapsınlar’ diyerek, gururunun kölesi olarak restleşmek yerine ‘biz daha güzel bir İstanbul, daha güzel bir Taksim için sizler için bu projeleri düşündük, hayat geçirmek istedik. Madem Gezi Parkı ile ilgili bir kesimin ciddi bir hassasiyeti var, ben ülkemizin tüm kesimlerinin başbakanıyım, bu hassasiyeti görmezden gelmeyiz Gezi Parkı’na ve ağaçlara dokunulmayacak, bunu temin ederim’ deseydin, bu iki cümlenle eylemler iki saatte biter, hem oylarına oy katar hem saygı görür hem o ‘büyük oyunlar’ın oyuncusu olmaz hem de daha önemlisi onca genci katletmemiş, yüzlercesini yaralamamış, sakatlamamış, kör etmemiş olacaktın.  Ama yaptın ve yapmaya devam ediyorsun.

– Hukuk dışı bir eylemsellik olmadığı halde, kimseye bir zararı dokunmadığı halde gösterilere sınırsızca ve düşmanca saldırganlık gösterenlere –ki hele hele bu devlet güçleriyse- tepkisiz kalmanın, kendini savunmamanın ne insanlıkta ne din-imanda yeri yoktur.

– Devletin kasıtlı olarak Alevileri hedef seçtiği doğru değildir. Elbette iktidarın Alevilere karşı tutumu iç ve dış politikalarda açıkça ortada. Ancak kaybedilen, yaralanan, tutuklanan canların çoğunun Alevi olmasının sebebi daha çok Aleviler’in direnişteki öncülüğüyle ilgili.  Muaviye ve Yezid’i iyi tanıdıkları için AKP zihniyetinin tarihsel kodlarını en iyi çözümleyenler çoğunlukla Aleviler. Bu zihniyetin geçmişini iyi bilenler, geleceğini de iyi görebildikleri ve bu gidişata ‘dur’ demenin önemine vakıf olabildikleri için Alevi mahallelerinde direniş daha güçlü oluyor. Alevi mahalleleri dışında da direnişin en önlerinde yer alanlara, barikatlara, ilk öne atılanlara bakarsanız çoğunun örgütlü-örgütsüz AKP zihniyetini iyi tanıyan Aleviler ve TC’yi çok yakından tanıyan Kürtler olduğunun farkına varırsınız.

– Bu şiddet, karmaşa, nefret sarmalına bir son vermek çok basittir ve iktidarın elindedir, hükümet kolaylıkla sokaklardaki, mahallelerdeki ateşi söndürebilir. Bir kez daha ifade edilmeli ki bu yoldan imtina eden, ateşe benzinle giden, hatalarına hata ekleyen hükümet hangi kesimden olursa olsun sokaklardaki her ah’ın baş sorumlusudur.

Reklamlar
Kategoriler:Yazılar Etiketler:, , , , , , , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: