Başlangıç > Yazılar > Mazlumder 2. Kürt Forumu Bildirgesi üzerine

Mazlumder 2. Kürt Forumu Bildirgesi üzerine

Mazlumder 2. Kürt Forumu Bildirgersinin Müslümanların namusunu kurtardığını söyleyen Bekaroğlu doğru yere parmak basıyor. Bu bildirge tam bir ‘namus kurtarma’ operasyonuydu. Peki ‘Kürdistan’ demekle namus kurtarıldı mı?
Ki ‘Kürdistan’ diyemeyen ‘var’ olamaz artık.
Ateşkes dönemlerinde bile her gün 5’er 5’er öldürülen gerillalar için ses çıkarmamış, ‘oldu mu şimdi’ dememiş, gündemine almamış ama 5 asker öldürülünce ‘5 şehit, bu mu yani!’ diyerek insani(!) tavır sergilemekten geri durmayan Bekaroğlu ‘namus kurtarıldı’ dediğine göre ne kadar kurtarılmış olabilir?

Ölçü İslamcıların geçmişiyse elbette (pratik değil teoride de olsa) bir açılım söz konusu bu bildirgede. Ancak açılımın alacağı mesafe Ak Parti’nin açılımı kadar olacaktır. Kürtler ‘kardeşiz ama biz abiyiz’ mealindeki tutumunuzu kale almıyor.
Zaten sağlam bir bildirge çıksaydı bile büyük ihtimal o sadece bildirgeyle kalacak ve Müslümanlar bu bildirgeyi mücadele alanına taşımayacaklardı. Yoksa Kuran’da zaten daha sağlam bir bildirge var.

‘Şiddet, sorunun çözümü önündeki en temel engellerdendir. Ancak, şiddetin devam ediyor olması gasp edilen temel hak ve özgürlüklerin iade edilmemesinin gerekçesi olamaz.’ Yani şiddet devam edebilir o başka bir mesele öyle mi? Bu şiddet nasıl duracak? Sessizlik…
Buradaki ‘şiddet’ten kasıt süregelen savaş mı yoksa doğrudan direniş mi orası da kasten muamma. ‘Şiddet’ten kasıt direnişse, silahlı direniş çözümün önündeki temel engel değil, sorunun varlığını kabul ettiren bir vakıadır. Bunu inkar edenin aklından, zekasından şüphe edilir. Yok bu ‘şiddet’ten kasıt çatışmalarsa; bu şiddetin sona ermesi için neden tek kelimelik bir değini yok. Yoksa ‘Kürt meselesi ayrı terör sorunu ayrı’ mı denmek isteniyor? Kürt meselesinin en önemli gündem olmasının başlıca sebebi ölen gerilla ve askerlerin acısı değil mi? Bu savaş nasıl duracak? Sessizlik… İçerideki binlerce tutsak ve devam eden siyasi operasyonlar? Sessizlik… Yani bunlar hala PKK bir vakıa diyemeyecek kadar rezil ve körler.

Kısacası; ‘barış’, ‘müzakere’, ‘muhatap’, ‘operasyon’, ‘ölüm’, ‘sömürge’, ‘çift taraflı ateşkes’  kelimelerinin dahi geçmediği bir ‘Kürt Forumu Bildirgesi’ namus falan kurtarmamıştır, kurtaramaz.

Reklamlar
 1. (komşun) mustafa emin
  Kasım 20, 2012, 12:01 am

  abi öfkeni ve tepkini haksız bulmuyorum. fakat bir yandan da vasatı gözetmek lazım. yirmi yılda islamcıların geldiği/gerilediği yer ortada. şu koşullarda bence mazlumder’in II. Kürt Sorunu Forumu’nu gerçekleştirmesi ve hemen hiç taviz de vermeden, sadece tabanı hoş tutacak birtakım dil oyunlarına başvurarak bence yine ortalamaya göre radikal bir bildiri çıkarmış olması epey sevindirici.(vasat: http://www.youtube.com/watch?v=hMzZ-FPCmY0)
  bildiride olmasa da ömer faruk ünsal da, cüneyd sarıyaşar da ömer faruk gergerlioğlu da öcalan fobisi olmayan, pkk realitesini tanıyıp buna göre konuşan insanlar. röportajları, televizyon beyanatlarına bakılabilir. hülasa diyeceğim şu abi, senin biyografin sana bunu deme hakkını, ümidini kesme, bağını koparma, kafandan silme hakkını verebilir. bunu tartışmam. ama bir yandan da Kürtler barışacaksa eğer, bir yerde bir takım “Türkler” olmalı. işte mazlumder o “Türkler”e birşey anlatacak, hiç olmadı Roboski’ye gelip bir Fatiha okuyacak bişey. bunu da önemsiyorum. yoksa sıkalım kafaya abi napalım yani.

 2. büşra
  Kasım 22, 2012, 10:58 am

  bunca zulmün bunca nefretin her geçen gün başka türlü farkındayken, içimizdeki adalet arzusu her geçen gün biraz daha genişlerken, öfkelenmenin anlaşılmaz tarafı yok.
  içi dolu olmak,sancılı olmak,patlamak üzere olmak..kaçınılmaz.
  fakat öfkelerimize hakim olup dinlemek konuşmak ve sabretmekten başka çaremiz de yok.iki tokat yiyince ‘allah razı olsun kendime geldim’ diyen insanlar yok çünkü, hele de islamcı haşmetli isimlerden bahsediyoruz. iyi valla paşalar adalet deyip yine yine yine canlarının istediği gibi icabında atıp tutsunlar, biz dertlenip içimize atalım allah belanızı versin demeyip öyle mi. maalesef.
  insan kendi kafasındaki özgürlüğün alışkanlığıyla gerçeklerden uzaklaşabiliyor ister istemez, halbuki, -kesinlikle ‘buna da şükür’cü ehvenişerci itikadı güzellemiyorum- mazlumderle o salonda konuşulan şeyler çoğu kürdü sevinçten ağlatabilir bile. az şey değil. bdpnin kongresinden bahsetmiyoruz,islamcılar kalkmış sırf bu başlıkta program düzenlemiş biraraya gelmiş kürdistan falan diyor. durumların vahameti karşısında olağanüstü bir şey bu.
  etliye sütlüye karışmayan halktan bir kürt orda olsaydı kendini yasa dışı bir eylemin içinde hissederdi muhtemelen.
  bırakın muhammed cihad, bu ülkedeki islamcılar sadece açık alanda kürdistan kelimesini cümle içinde kullansınlar.varsın adı namus kurtarmak olsun.kendi pis vicdanları falan olsun.zira gerçekteki durum bunun çok çok çok gerisinde.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: